Baroque Opera in the Castle Theatre - unique possibility / 16th September

Baroque Opera in the Castle Theatre  - unique possibility / 16th September, We invite you to an extraordinary cultural experience - Baroque opera

Castle baroque theater Cesky Krumlov
Český Krumlov
GPS: 48°48'45.29"N, 14°18'43.12"E

Cena: 2000 CZK

We invite you to an extraordinary cultural experience - Baroque opera

Allotment sold out > more tickets available here

Baroque opera by Giovanni Buonaventura Viviani: La Vaghezza del Fato produced by Festival of Baroque Arts which is a celebration of early music in the historical building of the Castle Theater. After centuries, the tones of period compositions in an authentic interpretation can be heard again today. There is no other theatre building better prepared and placed for an original adaptation of a Baroque opera than the Castle Baroque Theatre in Český Krumlov. Including contemporary stage design.

Min number of participants: 1
Max. number of participants: 24+

 

Timing / Service:
 
5:30 p.m.
Meeting in front of the Baroque Theatre
 
6 - 8:30 p.m.
Baroque Opera in the Baroque Theatre
 
 
Price in CZK per person 2000,- CZK
Approximate price in EUR per person per program 82,- EUR

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: